Coaching to również możliwość pracy krótkotrwałej. Bywają takie sytuacje kiedy nie potrzebujesz przechodzić całego procesu coachingowego. To, czego potrzebujesz to spojrzenie na daną sprawę z innej perspektywy. Nabrania do niej dystansu. Złapania oddechu.

Dlatego też proponuję 1 – 2 spotkania w sytuacjach takich jak:

 • przygotowanie do rozmowy,
 • blokada w realizacji projektu,
 • podjęcie decyzji.

 

Rozmowa trudna i ważna

Czasami w życiu musimy przeprowadzić rozmowy, które są dla nas trudne i ważne jednocześnie. Chcemy powiedzieć to co myślimy, co nam w duszy gra albo co nam leży na sercu. Przedstawić swój punkt widzenia i go uzasadnić. W takich sytuacjach zależy nam, żeby mówić spokojnie i zostać zrozumianym. Mówić bez dużych emocji, które mogą nam przeszkodzić w rozmowie. Mówić to, co naprawdę chcemy powiedzieć.

Do rozmów trudnych i ważnych warto się przygotować tak, żeby emocje nie przejęły kontroli, bo wtedy trudno o konstruktywny dialog.

Co zyskasz przygotowując się do rozmowy trudnej i ważnej:

 1. Określisz cel rozmowy do której się przygotowujesz a także efekt jaki chcesz dzięki niej osiągnąć.

Ustalisz PO CO chcesz przeprowadzić daną rozmowę oraz JAK CHCESZ SIĘ CZUĆ PO jej przeprowadzeniu.

 1. Wiedząc jaki jest cel dobierzesz właściwe komunikaty oraz argumenty

Przygotujesz sobie odpowiednią treść, którą chcesz przekazać.

 1. Usłyszysz to co chcesz powiedzieć drugiej osobie

Wyjęcie z głowy (a właściwie powiedziałabym: z siebie) tego co chcesz powiedzieć, usłyszenie swojego przekazu pozwala złapać dystans oraz wprowadzić niezbędne poprawki (uzupełnić, odjąć bądź zmienić treść przekazu).

 1. Spojrzysz na sytuację z innej perspektywy.

Dzięki temu przygotujesz się na różne scenariusze co pozwoli Ci reagować na bieżącą sytuację w zgodzie ze sobą.

 1. Zrobisz przestrzeń na reakcje drugiej strony

Dzięki temu emocje drugiej strony będą miały mniejszy wpływ bądź nie będą miały wpływu na Twoje stanowisko.

 

 

Blokada w trakcie realizacji projektu

Masz określony cel oraz efekt i działasz. Realizujesz swój projekt. Krok po kroku. Ale czasami COŚ cię zatrzymuje. Wiesz, że powinnaś zrobić konkretną rzecz ale czujesz, że nie jesteś w stanie. Albo idziesz jak burza a tu nagle STOP. Zatrzymujesz się i z jakiegoś powodu, którego nie potrafisz zdefiniować, nie możesz ruszyć dalej. Albo po prostu pojawiły się u ciebie wątpliwości, obawy co do jakiejś części projektu.

W takich sytuacjach warto przyjrzeć się temu co pomaga a co przeszkadza w realizacji projektu.  Zarówno w tym co pomaga jak i w tym co przeszkadza, zawarte są ważne informacje co do tego, żeby projekt realizować w zgodzie ze sobą.

Pisząc o projekcie mam na myśli wszystkie działania, których nie możesz wykonać w jednym podejściu. Projekty mogą być w obszarze prywatnym jak i zawodowym. Małe i duże. To może być: założenie bądź rozwijanie swojej firmy, zdobycie nowych klientów, stworzenie strony internetowej, opracowanie bądź realizacja strategii dla firmy, wyjazd na wakacje, sprzedaż/zakup domu albo mieszkania itp.

Co zyskasz przyglądając się takiej blokadzie:

 1. uświadomisz sobie, w jakim momencie realizacji projektu jesteś,
 2. zauważysz swoją wewnętrzną różnorodność czyli, że jest ktoś kto chce realizować ten projekt jak i ktoś kto wcale nie ma na to ochoty,
 3. usłyszysz swoją wewnętrzną, konstruktywną krytykę na temat realizowanego projektu,
 4. odkryjesz to, co jest ci teraz potrzebne, żeby dalej realizować swój projekt.

Potencjał do realizacji projektu zawarty jest zarówno w tym, co pomaga jak i w tym, co przeszkadza w jego realizacji. Możesz wykorzystać energię swoich trudności do realizacji ważnych dla ciebie projektów.

 

Podjęcie decyzji

Decyzje podejmujemy każdego dnia. Większość z nich dotyczy rzeczy błahych, podstawowych, codziennych. Bywa, że zbyt duży wybór utrudnia nam podjęcie decyzji i wydłuża czas na opowiedzenie się po jednej stronie np. przy zakupie butów albo wyborze lampy do sypialni :) Ale z tego typu wyborami dajemy sobie radę. Czasami jednak stajemy przed decyzją o znacznie większej wadze. Od tego na co się zdecydujesz może zależeć Twoja kariera zawodowa albo to jak potoczy się Twoje życie prywatne. Rozpatrujesz za i przeciw, przerabiasz różne scenariusze w głowie, widzisz różne opcje … Rozmawiałaś z przyjaciółką albo inną bliską Ci osobą. A i tak nie możesz powiedzieć: OK, wybieram TAKIE rozwiązanie.

 

Co zyskasz pracując ze mną nad podjęciem decyzji:

 1. Rozpoznasz swoją strategię podejmowania decyzji.
 2. Poznasz inne strategie podejmowania decyzji.
 3. Zastosujesz najbardziej skuteczną.
 4. Spojrzysz na swój problem z różnych perspektyw, co umożliwi Ci zauważenie tego na co do tej pory nie zwracałaś uwagi. Zazwyczaj właśnie ten element jest blokującym elementem :)
 5. Zyskasz świadomość umożliwiającą Ci podjęcie decyzji.