Razem czy osobno – decyzja należy do Ciebie !

Razem czy osobno – decyzja należy do Ciebie !

with Brak komentarzy

Długo wstydziłam się myśleć i mówić o pieniądzach z miłością. Pieniądze i miłość ? Przecież to w ogóle nie idzie w parze. Albo pieniądze albo miłość. W końcu pieniądze szczęścia nie dają. A miłość to szczęście. Co więcej – kto ma szczęście do pieniędzy ten nie ma szczęścia w miłości. Poza tym miłości (zdrowia, szczęścia, przyjaźni) za pieniądze nie kupisz.

Tak, tak – trochę tych przekonań funkcjonuje na tym świecie. Niektóre są bardzo powszechne. Do tych wymienionych wyżej dorzucę jeszcze: pierwszy milion trzeba ukraść. Jestem biedny ale uczciwy. Albo: pieniądze nie rosną na drzewach. Jest ich znacznie więcej.

Są też przekonania, które wynikają z naszej historii osobistej. Twoje spojrzenie na pieniądze i bogactwo w dużym stopniu zostało ukształtowane poprzez to co widziałaś, słyszałaś bądź doświadczałaś w dzieciństwie.

Przekonania mają dużą moc. Pozytywną – wtedy nas wspierają. Albo negatywną – wtedy nas blokują. Warto uzmysłowić sobie jakie blokujące przekonania w sobie nosimy. Dlaczego warto ? Bo do przekonań podchodzimy w sposób bezkrytyczny. A do tego wiąże się z nimi silny ładunek emocjonalny. To razem powoduje, że przekonania nami rządzą. W jaki sposób ?

Pieniądze szczęścia nie dają. Zadaj sobie pytanie: czym dla Ciebie jest szczęście ? Co Ci się pojawia ? Ja mam przed oczami uśmiech swoich najbliższych, wspólnie spędzony czas z mężem i dziećmi, przestrzeń, ciepłe morze, smaczne jedzenie, dobra książka, bliskość, ciepło … Jak mogę chcieć z tego zrezygnować ? Nigdy w życiu ! Po co mi więc pieniądze skoro one nie dadzą mi tego co dla mnie ważne. Lepiej się ich pozbyć. I w ten sposób, zupełnie nieświadomie znajdujemy uzasadnienie dla: bezmyślnych wydatków, nieplanowania swoich finansów albo braku oszczędzania bądź inwestowania. To wszystko może być wspierane innymi przekonaniami np.: pieniądze się mnie nie trzymają; pieniądze są po to, żeby je wydawać albo łatwo przyszło, łatwo poszło. Czasami wpadamy w pętlę przekonań. I wtedy z poziomu głowy mówimy głośno: chcę mieć pieniądze, chcę być bogata. A na poziomie nieświadomym robimy wszystko żeby tak się nie stało.

Co zatem możesz zrobić ?

Po pierwsze zauważyć, jakimi przekonaniami się kierujesz.

Po drugie – uzmysłowić sobie jaki to ma wpływ na Twoje życie, w tym na Twoje finanse.

Po trzecie oddzielić przekonanie od siebie – treść przekonania jest jednym z możliwych poglądów. Ty podejmujesz decyzję czy chcesz tak myśleć czy nie. Czy ta myśl Cię wspiera czy blokuje.

Po czwarte – zmienić treść przekonania tak, żebyś w nią wierzyła, żeby była zgodna z Twoim systemem wartości i oczywiście, żeby była Cię wspierająca w życiu w obfitości np.: zarabiam pieniądze po to, żeby uszczęśliwiać bliskie mi osoby. Wtedy możesz mieć i pieniądze i szczęście. A w końcu przecież o to nam chodzi : )

Napisz koniecznie jakie są Twoje wspierające przekonania.

Leave a Reply