Pieniądze lubią ruch. Czasami jednak warto je na chwilę zatrzymać, żeby później z radością wypuścić w świat.

Pieniądze lubią ruch. Czasami jednak warto je na chwilę zatrzymać, żeby później z radością wypuścić w świat.

with Brak komentarzy

Pieniądze są po to żeby je wydawać. Znowu przekonanie, które rządzi życiem wielu z nas. Moim czasami też potrafi zawładnąć. I jak w każdym przekonaniu jest w nim ziarno prawdy. Pieniądze potrzebują być w ruchu. Fajnie jest kiedy do nas przychodzą a my je puszczamy dalej w obieg. Ale jest też druga strona tego przekonania – uzasadnia rozrzutność, szastanie pieniędzmi na lewo i prawo tj. nieuzasadnione i nieprzemyślane wydatki. No i mając takie przekonanie nie mamy motywacji żeby oszczędzać. No więc z jednej strony nie chcemy oszczędzać a z drugiej strony narzekamy, że nie mamy pieniędzy na to co jest nam potrzebne, co bardzo chcemy mieć.

Moim zdaniem w oszczędzaniu najważniejsza jest właśnie motywacja. Musimy wiedzieć dlaczego to robimy. Jeżeli będziemy oszczędzać pieniądze dla samego oszczędzania to po pierwsze – albo nam się szybko odechce albo powód na ich wydanie sam się znajdzie. Tak przynajmniej działa to u mnie :). W takich sytuacjach najczęściej zdarzają nam się różne wypadki/przypadki albo co gorsza – choroby i proszę – wtedy wydajemy pieniądze na naprawę samochodu, lekarzy czy  pokrywamy bieżące wydatki z oszczędności bo straciliśmy pracę – z myślą, że nie mamy przecież wyjścia. Znacie to ? Tak jest kiedy gromadzimy pieniądze „na czarną godzinę”. Przestańmy więc myśleć o „czarnej godzinie” a skupmy się na tym czego tak na prawdę potrzebujemy. I wyraźmy to jasno i konkretnie.

Dla mnie oszczędzanie może dotyczyć realizacji celów krótko-, średnio- bądź długoterminowych.  Dzisiaj kilka słów na temat oszczędzania krótkoterminowego. Jakiś czas temu nauczyłam się, że krótkoterminowy nie oznacza z dnia na dzień, z tygodnia na tydzień ani nawet z miesiąca na miesiąc. Mówiąc krótkoterminowy mam na myśli okres od 6 m do nawet 3 lat.

Od czego zacząć – oczywiście przede wszystkim podejmij decyzję, że zaczniesz oszczędzać. Umów się sama ze sobą, porozmawiaj z parterem albo zorganizuj posiedzenie rodzinne – niech każdy stanie się częścią projektu.

Następnie wyznacz sobie konkretny cel – wakacje z rodziną, wymarzona torebka, warsztaty rozwoju osobistego, remont mieszkania, zmiana samochodu, cokolwiek innego co jest Ci potrzebne.

Wylicz kwotę potrzebną do zrealizowania Twojego celu.

Wyznacz czas – kiedy chcesz zrealizować swój cel oraz częstotliwość odkładania pieniędzy np. codziennie, raz na tydzień czy też raz w miesiącu. Czasami warto odkładać codziennie bo w przeliczeniu na dzień wychodzą małe kwoty. A małe kwoty są łatwe do zaakceptowania np. łatwo jest odkładać 4 zł dziennie niż 1500 zł rocznie, prawda ?

Ustal miejsce i sposób gromadzenia pieniędzy. Czy będzie to bank i np. konto oszczędnościowe czy też świnka skarbonka w domu. Jeżeli chodzi o oszczędzanie krótkoterminowe to korzystam właśnie z tych dwóch rozwiązań.

A z jakich rozwiązań Wy korzystacie ?

Oszczędzanie może być zabawą i niesie ze sobą dużo korzyści. Poza możliwością zrealizowania celu, oczywiście.  O korzyściach już za dni kilka.

Leave a Reply